pondelok, decembra 22, 2008

Vianočný koncert - Božićni koncert






19. decembra, so začiatkom o 20.00 hodine, sa v Slovenskom dome v Iloku konal program z príležitosti vianočných sviatkov pod názvom Vianočný koncert. Koncert organizovali a v ňom vystupovali KUS Júlia Benešića a SKOS Ľudovíta Štúra Matice slovenskej Ilok. SKOS Ľudovíta Štúra sa predstavil vianočnými recitáciami deti z Iloka a z Radoša. Tancami Dupák z Horehronia a Tanec z Tekova, ktoré nacvičila Jarmila Mudrochová, sa predstavili tanečníci mládežníckej skupiny.
Členky ženskej speváckej skupiny zaspievali dve vianočné piesne - Anjelov spev a Narodil sa Kristus Pán. Hosťom na Vianočnom koncerte bola aj spevácka skupina "Iločania" pod vedením Ivicu Hodoliča.

Tohtoročný koncert Kultúrno-umeleckého spolku Júlia Benešića bol zostavení zo zmesi tancov a piesní zo Slavónska, a tancov a piesní zo Sriemu v podaní staršej skupiny Kultúrno-umeleckého spolku Júlia Benešića. Program nacvičila umelecká vedúca z Vukovaru Biljana Živkovićova.

Moderátory koncertu boli Biljana Ježiková a Daniel Dubovski. Scénu upravil domový správca Josip Miškulin spolu s učiteľkou Kristinou Hrubikovou - dvojjazyčné nápisy Šťastlivé Vianoce a zabezpečenie a okrášlenie veľkej jedličky. Koncert skončil spoločným spevom piesne Tichá noc - prvá strofa bola spievaná v chorvátčine a druhá v slovenčine. Spev sprevádzali orchestre oboch spolkov.

nedeľa, novembra 30, 2008

Krátky program z príležitosti svätého Mikuláša

V piatok, 5. decembra, vo večerných hodinách, sa v priestoroch Slovenského domu uskutočnil krátky program z príležitosti svätého Mikuláša. Deti, ktoré ešte nechodia do materskej školy dostávali balíky. Programu sa zúčastnila najmladšia detská tanečná skupina Matice slovenskej Ilok ktorú nacvičila Jarmila Mudrochová. Detskú skupinu na harmonike sprevádzal mladý hudobník ktorý je zároveň aj moderátorom vysielania v slovenskej reči na Rádiu Ilok, Daniel Dubovský.

sobota, novembra 22, 2008

Celovečerný program „... aj tancujem“ v Iloku




22. 11., v sobotu, so začiatkom o 20.00 hodine, sa v priestoroch Matice slovenskej Ilok, v organizácii Spravujúceho výboru a folklórnej odbočky MS Ilok, uskutočnil celovečerný folklórny program pod názvom „... aj tancujem“. Program zahŕňal to, čím tanečníci, speváci a hudobníci spolku Ľudovíta Štúra vystupovali v tomto roku na vystúpeniach nielen v Chorvátsku, Srbsku ale aj na Slovensku. Programu sa zúčastnila detská, stredná, mládežnícka a dospelá skupina Matice slovenskej Ilok.

sobota, novembra 15, 2008

10. festival „Keď sa ruža rozvíjala“ v Josipovci Punitovskom


8. novembra, v sobotu, so začiatkom o 16. hodine, sa v Josipovci pri Ďakove, konal jubilejný 10. festival speváckych a hudobných skupín matíc slovenských Zväzu Slovákov v Chorvátsku pod názvom „Keď sa ruža rozvíjala“. Na festivale sa zúčastnila aj spevácka skupina MS Ilok a spevácka skupina z Radoša.


Spevácka skupina Matice slovenskej Ilok sa predstavila troma piesňami: Oči, oči, čierne oči, Ked som išou od mámilej a Vážna diovka blázon.

Spevácka skupina z Radoša sa tiež predstavila troma piesňami: V hlbokej doline, Janíčko čo robíš a Naša Anička.


sobota, októbra 25, 2008

Slávnostné otváranie novej športovej haly v Iloku

23. októbra, v minulý štvrtok, sa mládežnícka tanečná skupina, spolu s muzikantmi, predstavili na slávnostnom otváraní novej športovej haly, vybudovanej v priestore Strednej školy Ilok, známejšej ako Technikum. Folklórna sekcia Matice slovenskej Ilok sa predstavila dvomi tancami: Fľaškový a Dupák z Horehronia.


streda, októbra 22, 2008

3. festival spevákov sólistov slovenských ľudových piesní „Na brehu pri Dunaji“ 2008

18. októbra, v sobotu, sa uskutočnil 3. po rade, festival mladých spevákov sólistov slovenských ľudových piesní pod názvom „Na brehu pri Dunaji“, ktorého zakladateľom je Matica slovenská Ilok. Festival je súťažnou prehliadkou spevákov sólistov slovenských ľudových piesní, ktorý obsahuje štyri kategórie.

Prvá kategória je pre deti od 5 do 8 rokov. Druhá kategória je pre deti od 9 do 12 rokov, tretia kategória je od 13 do 16 rokov, v ktorej, bohužiaľ, tohto roku predstaviteľov nebolo,a štvrtá kategória je od 17 do 25 rokov.
V prvej kategórii sa speváci predstavili jednou ľudovou piesňou. V druhej a štvrtej kategórii sa súťažiaci predstavili dvomi piesňami podľa vlastného výberu.

Druhá a štvrtá kategória súťažili o prvé, druhé a tretie miesto, ktoré pozorne hodnotila odborná porota. O dve ceny obecenstva súťažili prvá kategoria a druhá spoločne so štvrtou.

Víťazi tohtoročného festivalu „Na brehu pri Dunaji“ sú:
V prvej kategórii od 5 do 8 rokov - cenu obecenstva získal Dario Dubovský
V druhej kategórii od 9 do 12 rokov sa na prvom mieste umiestnil Denis Dubovský, na druhom mieste Martina Menďanová a na treťom mieste Doris Kurteková z Jelisavca.
V štvrtej kategórii od 17 do 25 rokov sa na prvom mieste umiestnil Daniel Dubovský, na druhom mieste Pavel Miksad a na treťom mieste Daria Velková,
Cenu obecenstva, o ktorú súťažili 2. a 4. kategória, získal Daniel Dubovský.

Porotu tvorili: Kvetoslava Benková - hudobná redaktorka Rádia Nový Sad, Boženka Toromanovićová - učiteľka hudobnej výchovy na Základnej škole Júlia Benešića v Iloku, Ivica Hodolič - dlhodobý vedúci dychového orchestra v Iloku, dnes vedúci speváckej skupiny „Iločania“, Michál Činčurák - dlhodobý člen Matice slovenskej Ilok a bývalý vedúci hudobného orchestru, a predstaviteľ ZAKUD-u Vukovarsko-sriemskej župy, Dario Grčić.


štvrtok, októbra 02, 2008

Cez Nadlak je...



Prehliadka solistov slovenskej ľudovej piesne v rumunskom Nadlaku, pod názvom "Cez Nadlak je..." sa každoročne tradične koná v dňoch 26. až 29. septembra. Tak to bolo aj tohto roku, kedy sa po druhý krát festiválu zúčastnili aj ilocký speváci MS Ilok. Tohto roku Iločanov predstavovali Martina Mendanová a Valdimíra Velková. Martina zaspievala piesne Bežala líška a Sedemdesiať sukieň mala kým sa Vladimíra predstavila piesňamy Videla som včera večer šuhaja a Ty môj milý najmilejšý.

streda, septembra 24, 2008

Prijanie Pamätnej medaily za presadzovanie mieru a bezpečnosti vo svete



V pondelok, 22. septembra, trojčlenná delegácia Matice slovenskej Ilok odcestovala do Záhrebu, aby v mene matice prijala Pamätnú medailu za presadzovanie mieru a bezpečnosti vo svete. Medailu udelilo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a Asociácia UN Veterán zo Slovenska z príležitosti 15. výročia odchodu slovenských jednotiek na Balkán.

Odovzdávanie medaily sa uskutočnilo na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Záhrebe, kam odcestovali: predseda MS Ilok Vlatko Miksad, domový správca Josip Miškulin a dlhodobý člen MS Ilok, Juraj Kukučka.

pondelok, septembra 22, 2008

Prehliadka detských folklórnych skupín národnostných menšín Vukovarsko-sriemskej župy v Bršadine

20. septembra, v sobotu, so začiatkom o 17. hodine, sa v Dome kultúry v Bršadine, uskutočnila manifestácia pod názvom Prehliadka detských folklórnych skupín národnostných menšín Vukovarsko-sriemskej župy. Maticu slovenskú Ilok predstavovala stredná tanečná skupina, ktorú nacvičili Jarmila Mudrochová a Milina Menďanová. Po prvý krát tanečníkov sprevádzal, okrem starších muzikantov, aj mladý hudobník ktorý je aj moderátorom vysielania v slovenskej reči na Rádiu Ilok, Daniel Dubovský.
Prehliadku organizoval srbsky kultúrny spolok Prosvjeta, Miestna organizácia Bršadin v spolupráci s Kultúrno–umeleckým spolkom Vasa Ďurďević z Bršadinu. Organizátori plánovali aby sa v programe predstavila jedna detská folklórna skupina z každej národnostnej menšiny, ktorá žije v našej župe, a ktorá by sa predstavila časťou svojej folklórnej tradície.

Programu v Bršadine sa zúčastnili 9 spolkov: srbský KUS Vasa Ďurďević z Bršadinu, SKOS Ľudovít Štúr z Iloku, spolok Macendovcov Braća Miladinovci z Osieku, maďarský KUS Ady Endre z Koroďu, ukrajinský KOS Taras Ševčenko z Kaniži, rusínský KUS Joakim Hardi z Petroviec, srbský KUS Ljubomir Ratić z Very, SKUS Jednota zo Šídu a spolok Darda z Dardy.

piatok, septembra 19, 2008

41. Iločka berba grožđa

V sobotu, 6. septembra sa tanečná mládež spolu s muzikantmi predstavili na 41. Ilockom vinobraní s tancom Dupák, a tanečníci sa zúčastnili aj v slávnostnom programe, na ktorom spolu s Kultúrno-umeleckým spolkom Júlia Benešića zaspievali dve piesne.

sobota, septembra 13, 2008

41. Ilocké vinobranie - 41. Iločka berba grožđa

V sobotu, 6. septembra sa tanečná mládež spolu s muzikantmi predstavili na 41. Ilockom vinobraní s tancom Dupák, a tanečníci sa zúčastnili aj v slávnostnom programe, na ktorom spolu s Kultúrno-umeleckým spolkom Júlia Benešića zaspievali dve piesne.

sobota, augusta 23, 2008

29. ilocké leto a promócia monografie "Slovenské divadlo v Iloku 1914-2008"

30. a 31. augusta sa v Slovenskom dome v Iloku uskutočnila kultúrna manifestácia 29. ilocké leto a promócia monografie Slovenské divadlo v Iloku 1914 - 2008.

V sobotu, 30. augusta, sa na nádvorí Slovenského domu predstavili hostia zo Slovenska, folkl
órny súbor Oravan Senior, s celovečerným folklórnym programom.

V nedeľu, 31. augusta, v Slovenskom dome prebiehala prom
ócia monografie Slovenské divadlo v Iloku od 1914 - 2008, ktorú napísali Ružica Černi, Vlatko Miksad a Ratko Sudecký.
V ten istý deň, tiež v Slovenskom dome, začala kultúrna manifestácia 29. ilocké leto, na ktorom vystúpili: SKOS
Ľudovíta Štúra z Iloku, rusínsky KUS Joakim Hardi z Petroviec, chorvátsky KUD Dukati zo Sviňareviec, slovenský KUS Ivana Brníka Slováka z Jelisavca, slovenský KUS Mladosť z Lugu a folklórny súbor Senior Oravan zo Slovenska.

utorok, augusta 19, 2008

6. seminár pre umelecké tanečné a hudobné súbory

6. seminár pre umeleckých vedúcich tanečných a hudobných súborov prebiehal od 13. do 16. augusta v Báčskom Petrovci. Ubytovanie a stravovanie bolo zabezpečene v žiackom domove v Petrovci.
Minulý rok MS Ilok v Petrovci predstavovali: Jarmila Mudrochová, Ana Miksadová, Ivan Blatnicki a Željko Pucovski. Na tohtoročn
ý seminár z Iloku odcestovali: Jarmila Mudrochová, Biljana Ježiková, Ana Miksadová, Tanja Velková, Ines Lomianská, Gabriela Blatnická, Nina Sićová, Daria Velková, Daniel Dubovski a Pavel Miksad. Župná rada slovenskej národnostnej menšiny v Chorvátsku finančne podporila prepravu ilockých účastníkov.

Vedúcim seminára bol magister Martin Urban - pedag
óg, choreograf, metodik a režisér zo Zvolena, zo Slovenskej republiky. Na tomto semináre vyučoval techniku slovenského ľudového tanca, tréningové techniky, analýzu a naštudovanie Vojvodinského materiálu, základy choreografie, pravidlá scény, analýzu Vojvodinských predstavení.

Martinovi Urbanovi v práci pomáhali odborníci slovenského tanca, spevu a hudby. Jedným z tých odborníkov bola Martinova žena, Tatiana Urbanová. Vyučovala techniku slovenského ľudového tanca a tréningové techniky.

Magister Stanislav Marišler je v súčastnosti pedag
ógom ľudového tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a pedagógom Lúčnice. Na tomto semináre vyučoval techniku slovenského ľudového tanca. Účastníkom semináru doprial skvelú zábavu formou Tanečného domu.

Veronika Spodniaková vyučovala hlasové techniky pre spevákov, skupiny, tanečníkov a slovenský viachlac.

Magister Martin Budinský je virtu
óznym sólistom, cimbalistom, zúčastňuje sa na medzinárodných súťažiach, je pedagóg na Konzervatóriu v Banskej Bystrici, multiinštrumentalista. Spolu s otcom Antonom a mladším bratom Michalom tvoria najsilnejšie cimbalové zázemie na strednom Slovensku.

Roman Malatinec je s
ólista inštrumentalista, dominantne odborník na fujaru a iné hranozvučné nástroje. Je metodikom, režisérom na mnohých festivaloch a organizátorom dvoch prehliadok na Slovensku. Aj s jeho prispením sa fujara stala kultúrnym dedičstvom UNESCO. Na semináre vyučoval techniku slovenského ľudového tanca, hry na nástrojoch fujara a píšťaly.

sobota, augusta 02, 2008

4. slávnosť „Dni Slovákov v Jelisavci“ - „Večer korbáčikov“

9. augusta, v sobotu, sa v Jelisavci uskutočnila 4. slávnosť „Dni Slovákov v Jelisavci“, pod názvom „Večer korbáčikov“. Na tejto manifestácii sa zúčastnili aj tanečníci mládežníckej skupiny Matice slovenskej Ilok 20 minútovým programom. Začiatok bol o 18 hodine v Kultúrnom centri Slovákov.

Manifestácia Sijela, igre i divani v Bapskej

8. augusta, v piatok, sa v Bapskej konala manifestácia „Sijela, igre i divani“, na ktorej vystúpila mládežnícka folkórna skupina Matice slovenskej Ilok s tancom Dupák a Šarišská polka. Manifestácia predstavuje kultúru, dedičstvo a tradíciu tohto kraja. V rámci programu uskutočnili sa súťaže v starých hrách a to v preťahovaní lana, v rýchlom prenášaní vajíčka v lyžičke, preteky vo vreci, hod krúžkami na cieľ a rychlostnom vypíjaní piva. Manifestácia sa konala na ihrisku Futbalového klubu „Hajduk“ pod veľkým šiatrom a pre televízne vysielanie ho natáčal organizátor - mimovládna organizácia Sijela, igre i divani.

Kurz divadelných ochotníkov v Oščadnici

Divadelníci v Iloku nemajú veľa možností vzdelávať sa v divadelnom remesle. O to viac potešilo pozvanie Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci na Slovensku, aby sa prihlásili na týždenný Kurz divadelných ochotníkov pre režisérov a divadelných ochotníkov, ktorí pôsobia v prostredí slovenského zahraničia. Seminár sa konal v malebnej dedinke Oščadnica-Lalíky od 13. po 19. júl.
Do Oščadnice odcestovali, priamo z folklórnych slávností pod Poľanou, ilocký režisér Vlatko Miksad a scénograf Josip Miškulin. Tam sa našli s divadelnými priateľmi z rumunského Nadlaku a vojvodinských obcí Nový Sad, Pivnica, Báčska Palanka, Stará Pazova a Kysáč. Zároveň ich tam dočkali lektori z Divadelného ústavu z Bratislavy a z Divadla Jána Palárika z Trnavy pod vedením vedúceho lektora Olega Dlouheho.
Podľa správy režiséra Vlatka Miksada, na zasadnutí Spravujúceho výboru Matice slovenskej Ilok, bol seminár organizovaný spoločnou dohodou Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, reprezentovanom riaditeľkou Katarínou Šulganovou, a Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí reprezentovanom riaditeľkou Odboru kultúry Ľubicou Bartalskou a pracovníčkou Úradu Stanislavou Ľuptákovou.
Konalo sa teda ďalšie stretnutie na dobro divadelného ochotníctva nielen tých spolkov ktoré žijú divadelným životom, ale i tých, ktoré bojujú o záchranu svojej životnosti.Účastníci seminára v Oščadnici boli podelení do dvoch skupín: na tých začínajúcich, ktorí sa zaoberali staršími spisovateľmi ako je Urbánek a Palárik, a na tých vyspelejších, ktorí si mohli vybrať z Tajovského, Stodolu, Júliusa Barča-Ivana. Ale skupiny neboli fixne viazané. Systém bol taký, že sa každý večer rozdelili dve divadelné hry rôznych autorov a účastníci si mali právo vybrať, ktorý rozbor si vyberú. V jednej skupine rozhovory viedli Oleg Dlouhy z Bratislavy a v druhej Viktor Kollár z Trnavy. Do rozhovoru sa zapájali všetci účastníci, režiséri a scénografi.
Kysucké kultúrne stredisko sa ukázalo ako dobrý hostiteľ. V pondelok navštívili účastníci Kysuckú galériu v oščadnickom kaštieli. Privítal ich starosta obce Miloslav Šulgan, ktorý v príhovore uviedol, že galéria zamerala svoju činnosť na súčasné umenie s dôrazom na tvorbu predstaviteľov regiónu.
V piatok večer sa konal rozlúčkový večer. V rozhovoroch pri prípitku na rozlúčku odzneli len chvályhodné slová na organizáciu a na potrebu organizovania podobných seminárov. Uznieslo sa, že sa podobný seminár bode organizovať raz za dva roky a že Kysucké kultúrne stredisko má chuť prevziať na seba aj budúce organizácie v oblasti divadelníctva.

streda, júla 30, 2008

100. sobotné vysielanie v slovenskej reči

V sobotu, 26. júla, bolo jubilejné 100. sobotné vysielanie v slovenskej reči v ilockom rozhlase s Anou a Biljanou.

sobota, júla 05, 2008

43. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve

Od 11. po 13. júl sa mládežnícka a staršia tanečná skupina MS Ilok zúčastnila na tradičnej manifestácii 43. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, na Slovensku. Na programe v Detve sa predstavili choreografiou pod názvom Metlový tanec, ktorú spoločne vytvorili Vlatko Miksad a Jarmila Mudrochová, ktorá choreografiu aj nacvičila.

Iločania sa zúčastnili na programe súborov a skupín Slovákov žijúcich v zahraničí pod názvom Krajanská nedeľa, ktorý pripravili Ľubica Bartalská a Vlastimil Fabišik.
Účinkovali: folklórny súbor PÚČIK z Brna, Česko; folklórny súbor KAMARÁTKY z Podvlka a Malej Lipnice, Poľsko; folklórny súbor LIPA z Budapešti, Maďarsko; folklórny súbor SLOVENKA zo Seredného, Ukrajina; folklórny súbor SÁLAŠAN z Nadlaku, Rumunsko; folklórny súbor KOS ĽUDOVÍT ŠTÚR z Iloku, Chorvátsko; folklórny súbor KOS JEDNOTA z Hložian, Srbsko; folklórny súbor NÁDEJE z Paríža, Francúzsko; folklórny súbor LUČINA z Clevelandu, Ohio, USA; hosť programu - folklórny súbor URPÍN z Banskej Bystrice.

42. Ďakovské výšivky

V nedeľu, 6. júla, sa mládežnícka a staršia tanečná skupina folklórnej sekcie MS Ilok, po druhý krát zúčastnila v Ďakove, na tradičnej manifestácií 42. Ďakovské výšivky, po chorvátsky Đakovački vezovi, ktorá sa konala od 4. po 6. júl.

Mládežnícka skupina spolu so staršou tanečnou skupinou z Iloku sa predstavili tancom pod názvom Pri muzike. Ďakovské výšivky sú tradičnou kultúrnou a turistickou manifestáciou založenou roku 1967 zameranou na folklór, hudbu a gastronómiu. Zároveň je to aj prehliadka folklóru Slavónska, Barane a západného Sriemu, na ktorej účinkujú folklórne skupiny aj z iných častí Chorvátska a zo zahraničia – Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Maďarsko, Taliansko, Slovinsko a Nemecko.

Všetci účastníci sa najprv predstavili na defilé, kde sa zúčastnilo 53. spolkov a na prehliadke folklóru sa zúčastnilo o 10 menej. Manifestácia patrí medzi najväčšie svojho druhu v Chorvátsku.

15. detský folklórny festival Zlatá brána

29. júna, v nedeľu, pod vedením Jarmily Mudrochovej a Miliny Menďanovej, sa stredná folklórna skupina Matice slovenskej Ilok zúčastnila na 15. detskom folklórnom festivale Zlatá brána v Kysáči. Predstavila sa tancom pod názvom Zatancujme si. Na festivale účinkovalo 38 súborov z 24 obcí zo Srbska, Chorvátska a Slovenska. Súbory zo Srbska a Chorvátska sledovala a hodnotila komisia ktorú tvorili Ana Medveďová – etnologička, Vlasta Vinkovičová – etnologička a Viera Šinkovičová – vedúca DFS Poľana z Očovej.

Riaditeľka Kultúrno-informačného centra v Kysáči a zároveň aj riaditeľka detského folklórneho festivalu Zlatá brána od roku 2000, Anna Chrťanová-Leskovcová, o festivale povedala: „Detský folklórny festival Zlatá brána je festival slovenskej národnostnej menšiny, a tak ide o pestovanie slovenského folklóru, zachovávanie tradície. Praktikujeme aby sme každoročne privítali jeden súbor zo Slovenska.“ Tohto roku to bol DFS Poľana z Očovej.