sobota, augusta 23, 2008

29. ilocké leto a promócia monografie "Slovenské divadlo v Iloku 1914-2008"

30. a 31. augusta sa v Slovenskom dome v Iloku uskutočnila kultúrna manifestácia 29. ilocké leto a promócia monografie Slovenské divadlo v Iloku 1914 - 2008.

V sobotu, 30. augusta, sa na nádvorí Slovenského domu predstavili hostia zo Slovenska, folkl
órny súbor Oravan Senior, s celovečerným folklórnym programom.

V nedeľu, 31. augusta, v Slovenskom dome prebiehala prom
ócia monografie Slovenské divadlo v Iloku od 1914 - 2008, ktorú napísali Ružica Černi, Vlatko Miksad a Ratko Sudecký.
V ten istý deň, tiež v Slovenskom dome, začala kultúrna manifestácia 29. ilocké leto, na ktorom vystúpili: SKOS
Ľudovíta Štúra z Iloku, rusínsky KUS Joakim Hardi z Petroviec, chorvátsky KUD Dukati zo Sviňareviec, slovenský KUS Ivana Brníka Slováka z Jelisavca, slovenský KUS Mladosť z Lugu a folklórny súbor Senior Oravan zo Slovenska.

utorok, augusta 19, 2008

6. seminár pre umelecké tanečné a hudobné súbory

6. seminár pre umeleckých vedúcich tanečných a hudobných súborov prebiehal od 13. do 16. augusta v Báčskom Petrovci. Ubytovanie a stravovanie bolo zabezpečene v žiackom domove v Petrovci.
Minulý rok MS Ilok v Petrovci predstavovali: Jarmila Mudrochová, Ana Miksadová, Ivan Blatnicki a Željko Pucovski. Na tohtoročn
ý seminár z Iloku odcestovali: Jarmila Mudrochová, Biljana Ježiková, Ana Miksadová, Tanja Velková, Ines Lomianská, Gabriela Blatnická, Nina Sićová, Daria Velková, Daniel Dubovski a Pavel Miksad. Župná rada slovenskej národnostnej menšiny v Chorvátsku finančne podporila prepravu ilockých účastníkov.

Vedúcim seminára bol magister Martin Urban - pedag
óg, choreograf, metodik a režisér zo Zvolena, zo Slovenskej republiky. Na tomto semináre vyučoval techniku slovenského ľudového tanca, tréningové techniky, analýzu a naštudovanie Vojvodinského materiálu, základy choreografie, pravidlá scény, analýzu Vojvodinských predstavení.

Martinovi Urbanovi v práci pomáhali odborníci slovenského tanca, spevu a hudby. Jedným z tých odborníkov bola Martinova žena, Tatiana Urbanová. Vyučovala techniku slovenského ľudového tanca a tréningové techniky.

Magister Stanislav Marišler je v súčastnosti pedag
ógom ľudového tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a pedagógom Lúčnice. Na tomto semináre vyučoval techniku slovenského ľudového tanca. Účastníkom semináru doprial skvelú zábavu formou Tanečného domu.

Veronika Spodniaková vyučovala hlasové techniky pre spevákov, skupiny, tanečníkov a slovenský viachlac.

Magister Martin Budinský je virtu
óznym sólistom, cimbalistom, zúčastňuje sa na medzinárodných súťažiach, je pedagóg na Konzervatóriu v Banskej Bystrici, multiinštrumentalista. Spolu s otcom Antonom a mladším bratom Michalom tvoria najsilnejšie cimbalové zázemie na strednom Slovensku.

Roman Malatinec je s
ólista inštrumentalista, dominantne odborník na fujaru a iné hranozvučné nástroje. Je metodikom, režisérom na mnohých festivaloch a organizátorom dvoch prehliadok na Slovensku. Aj s jeho prispením sa fujara stala kultúrnym dedičstvom UNESCO. Na semináre vyučoval techniku slovenského ľudového tanca, hry na nástrojoch fujara a píšťaly.