Do Oščadnice odcestovali, priamo z folklórnych slávností pod Poľanou, ilocký režisér Vlatko Miksad a scénograf Josip Miškulin. Tam sa našli s divadelnými priateľmi z rumunského Nadlaku a vojvodinských obcí Nový Sad, Pivnica, Báčska Palanka, Stará Pazova a Kysáč. Zároveň ich tam dočkali lektori z Divadelného ústavu z Bratislavy a z Divadla Jána Palárika z Trnavy pod vedením vedúceho lektora Olega Dlouheho.
Konalo sa teda ďalšie stretnutie na dobro divadelného ochotníctva nielen tých spolkov ktoré žijú divadelným životom, ale i tých, ktoré bojujú o záchranu svojej životnosti.Účastníci seminára v Oščadnici boli podelení do dvoch skupín: na tých začínajúcich, ktorí sa zaoberali staršími spisovateľmi ako je Urbánek a Palárik, a na tých vyspelejších, ktorí si mohli vybrať z Tajovského, Stodolu, Júliusa Barča-Ivana. Ale skupiny neboli fixne viazané. Systém bol taký, že sa každý večer rozdelili dve divadelné hry rôznych autorov a účastníci si mali právo vybrať, ktorý rozbor si vyberú. V jednej skupine rozhovory viedli Oleg Dlouhy z Bratislavy a v druhej Viktor Kollár z Trnavy. Do rozhovoru sa zapájali všetci účastníci, režiséri a scénografi.
Kysucké kultúrne stredisko sa ukázalo ako dobrý hostiteľ. V pondelok navštívili účastníci Kysuckú galériu v oščadnickom kaštieli. Privítal ich starosta obce Miloslav Šulgan, ktorý v príhovore uviedol, že galéria zamerala svoju činnosť na súčasné umenie s dôrazom na tvorbu predstaviteľov regiónu.
V piatok večer sa konal rozlúčkový večer. V rozhovoroch pri prípitku na rozlúčku odzneli len chvályhodné slová na organizáciu a na potrebu organizovania podobných seminárov. Uznieslo sa, že sa podobný seminár bode organizovať raz za dva roky a že Kysucké kultúrne stredisko má chuť prevziať na seba aj budúce organizácie v oblasti divadelníctva.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára